Privode se kraju i poslednja kola zimske lige otpočete, sada već davne, 2016. godine.
S obzirom da su za vreme pisanja ovog teksta još uvek u toku intenzivne borbe za prvo mesto A lige, (za ŠAMPIONSKA TITULA i pripadajuće nagrade), kao i ništa manje interesantne borbe za plasman u viši rang takmičenja, ovoga puta nećemo komentaristati postignute rezultate i time dodatno podizati tenziju među igračima.
Umesto toga, fokusiraćemo se na važna obaveštenja koja se odnose na takmičaenje koje je pred nama.
Informacija koja nas sve interesuje jeste da letnja liga zvanično počinje 17. aprila 2017. godine.
Planirano je da u banjičkoj ligi učestvuje maksimalno 70 igrača po sistemu takmičenja koji se primenjivao leta gospodnjeg 2016. godine (videti vest “Napredovanje kroz grupe” od 06.04.2016. godine). Ukoliko broj prijavljenih takmičara bude manji od očekivanog, informacije o novom sistemu takmičenja biće revidirane i prilagođene broju formiranih grupa o čemu ćete na vreme biti informisani putem web sajta lige.
Prilikom prijavljivanja prednost imaju igrači koji su igrali aktuelnu zimsku ligu.
Cena kotizacije za učestvovanje u predstojećoj letnjoj lige na terenima TK Banjica iznosi 135 eur.
Možda i najvažnija vest definitivno jeste UKIDANJE ZLATNOG POENA!!!!! Tako je, dobro ste pročitali, najveći krivac za naše loše rezultate konačno odlazi u istoriju. Od predstojećeg ciklusa letnje lige pri Deuce rezultatu igraće se na razliku (baš kao što igra i Novak Đoković), tako da sada više nećemo imati nikakavih razloga za napetost, a i replika o lošoj sreći na ključnom poenu moraće da padne u zaborav. Po svemu sudeći, pred nama je jedan novi problem…. šta ćemo sada navesti kao izgovor za izgubljeni meč?
Važno je napomenuti da će se u prvom ciklusu zbog ukidanja zlatnog poena MEČEVI IGRATI DO 7 (SEDAM) OSVOJENIH GEMOVA – TIE-BREAK ĆE SE IGRATI PRI REZULTATU 6:6 (pravila u tie-break-u ostaju nepromenjena)!
Ukoliko posle prvog ciklusa bude ustanovljeno da ima prostora da se igra na 8 (osam) dobijenih gemova bez zlatnog poena, a da se pri tom termini preterano ne probijaju, vratićemo na snagu staro pravilo.
Opšte je poznato da su organizatori strogi, ali nadasve pravični i kao takvi, zbog enormnog pritiska od strane igrača rešili su da izađu u susret i promene pravilo o zlatnom poenu.
Da se razumemo, ovo pravilo uvedeno je isključivo iz praktičnog razloga, kako bi se mečevi završavali za vreme trajanja zakupljenog termina (1 sat). I pored toga, dešava se (sve češće) da termini budu probijeni, tako da poslednji meč u nizu neretko počinje i u 21.45, a ponekada i kasnije.
Primećeno je da su najčešći razlozi za probijanje termina kašnjenje takmičara (jednog, ili oba) i/ili predugo zagrevanje (da li se na privatnom terminu zagrevamo duže od 10 minuta?).
Stoga je odlučeno da se od početka letnjeg ciklusa više neće tolerisati kašnjenje na termin duže od 10 MINUTA i to bez obzira da li je meč koji se igra na istom terenu završen. U slučaju kašnjenja automatski će se računati da je igrač koji je zakasnio meč izgubio zbog nepojavljivanja. Ukoliko oba igrača kasne više od deset minuta, smatraće se da je pobednik onaj igrač koji prvi stigne na teren.
Naravno, po isteku roka od deset minuta igrači, ukoliko se pojave, mogu da iskoriste svoj termin za rekreativne svrhe, ali samo do isteka punog sata. Takođe, ukoliko žele, ostavljamo mogućnost da igrač koji je došao na vreme prihvati da se meč tretira kao odložen, a onda da neki drugi dan odigraju zvaničan meč o trošku igrača koji je zakasnio. Važno je da o ovakvoj odluci organizatori budu odmah obavešteni.
Takođe, zbog prigovora pojedinih takmičara na trajanje pauza između gemova, kao i pauza za toalet, ovaj put i za ovu oblast utvrđujemo vremenska ograničenja koja će se morati poštovati. Predviđeno je da PAUZA NA PROMENI STRANA ne sme da traje duže od 2 (DVA) MINUTA, dok TOALET PAUZA ne sme da iznosi više od 5 (PET) MINUTA (ukoliko imate stomačnih problema, tretiraće se da predajete meč zbog povrede).
Imajte u vidu da razlog preciziranja ovih pravila nije probijanje termina, već smanjivanje verovatnoće za nastajanje povreda usled “hlađenja” mišića, kao i mogućnosti uticaja na koncentraciju protivnika. Nepridržavanje ovih pravila prouzrokovaće prekid meča u korist igrača koji se pridržavao istih.
Napominjemo da će organizatori pomno kontrolisati primenu novih pravila kako bi predupredili eventualne nesporazume i potencijalne konfliktne situacije!
Vrlo važna informacija jeste i dodatna pogodnost koju nam je omogućila Uprava TK Banjica. Naime, učesnici letnje lige imaće mogućnost da svoja vozila parkiraju na parkingu u okviru teniskog kompleksa i time izbegnu neprijatnosti u vezi sa traženjem parking mesta. Parking se nalazi pored terena 7, a ulaz u teniski kompleks moguć je kroz kapiju sa prednje strane Sportskog centra Banjica (veliki parking, kapija pored prolaza za bazene).
Potrebno je da, kada dođete do kapije, pozovete TK Banjica na broj: 065 6687 000 nakon čega će vam ljubazno osoblje daljinskim putem omogućiti prolaz.
Na kraju ovog krajnje informativnog i pomalo preozbiljnog teksta, sa ciljem zabave brojnih ljubitelja sportske statistike (kao i nespornog hvalisanja organizatora) navešćemo par interesantnih činjenica o Teniskoj ligi Beograd. Za vreme trajanja ovogodišnje zimske lige koja se održavala na terenima TK Banjica i TK Baseline odigrano je ukupno 1.350 zvaničnih mečeva. Od kada se Liga održava na Banjici, na terenima ovog kluba ukupno je odigrano 5.805 mečeva, dok je na terenima TK Baseline ukupno održano 2.880 oficijalnih mečeva. Sve ovo govori u prilog velikom poverenju koje ljubitelji belog sporta u Beogradu imaju u Ligu, kao i ljude koji iza nje svih ovih godina stoje. Nadamo se da ćemo i u godinama koje su pred nama opravdati stečeno povrenje, te da će ove brojke nezadrživo rasti.
Svim onim ljubiteljima statistike koji su već uzeli digitron u ruke i koji su došli do iznosa koliko je novca “u igri” ne zaboravite da Liga nije pravno lice i da je upravljanje lige zasnovano na volonterskoj bazi i entuzijazmu organizatora. Iznos koji je naveden pod terminom “kotizacija” predstavlja cenu zakupa terena koji se direktno uplaćuje klubovima na čijim se terenima Liga i održava, kao I prateće manifestacije koje s vremena na vreme organizujemo (Masters takmičenja, turniri dublova, doček teniske Nove godine…).
Takođe, nezaboravite da Liga nije profesionalno sposrtsko udruženje i institucija. Učestvovanje u ligi zasnovano je isključivo na ličnoj proceni učesnika u skladu sa njegovim psiho-fizičkim sposobnostima i zdravstvenim stanjem. Stoga ovom prilikom molimo sve potencijalne učesnike da u slučaju zdravstvenih i/ili psiho-fizičkih smetnji ne uzimaju učešće u našem malom takmičenju jer, obzirom na naš status, ne preuzimamo odgovornost za prouzrokovanje zdravstvenih problema i komplikacija.
Svim budućim učesnicima letnje lige želimo puno sreće u predstojećim takmičenjima.
Uprava Teniske lige Beograd